Articles

Tapering of Parkinson’s Drug May Lead to Severe Withdrawal Symptoms

Zmniejszanie dawki agonistów dopaminy może prowadzić do głębokiej niepełnosprawności u niektórych pacjentów z chorobą Parkinsona, jak wynika z badania opublikowanego w styczniowym Archives of Neurology.

Pacjenci, którzy doświadczają zespołu odstawienia agonistów dopaminy (DAWS) mają objawy, które są podobne do tych towarzyszących odstawieniu innych leków psychostymulujących, takich jak kokaina. Objawy te obejmują lęk, ataki paniki, agorafobię, depresję, dysforię, zmęczenie, ból i głód narkotyków, i nie są łagodzone przez lewodopę lub inne leki na chorobę Parkinsona, donoszą Christina A. Rabinak, BSE, i Melissa J. Nirenberg, MD, PhD, z Wydziału Neurologii i Neurobiologii, Weill Cornell Medical College, w Nowym Jorku.
Wszyscy pacjenci, którzy doświadczyli DAWS mieli wyjściowe zaburzenia kontroli impulsów. Przedchorobowa historia lęku była obecna u czterech z tych uczestników, dwóch miało depresję, trzech miało wcześniejsze palenie, a dwóch używało marihuany. Pacjenci z DAWS mieli większe wyjściowe dawki agonistów dopaminy i większą łączną ekspozycję na agonistów dopaminy. Pacjenci z DAWS mieli również „znacznie niższe” wyniki motoryczne w skali Unified Parkinson’s Disease Rating Scale (UPDRS) niż pacjenci bez DAWS, mimo że mieli porównywalny czas trwania choroby i podobne łączne stosowanie leków dopaminergicznych; badacze spekulują zatem, że pacjenci podatni na DAWS mogą mieć stosunkowo łagodny fenotyp motoryczny.

„Objawy kliniczne DAWS były wysoce stereotypowe i ściśle przypominały inne zespoły odstawienia psychostymulantów, z wybitnymi objawami psychiatrycznymi (lęk, napady paniki, dysforia, depresja, pobudzenie, drażliwość, zmęczenie) i autonomicznymi (nadciśnienie ortostatyczne, diaforeza)” – stwierdzili badacze. „Lewodopa, inne leki na chorobę Parkinsona, leki przeciwdepresyjne, anksjolityki i psychoterapia nie przyniosły żadnych korzyści w łagodzeniu objawów DAWS”. Ze względu na nasilenie objawów DAWS, trzech badanych nigdy nie było w stanie odstawić agonisty dopaminy i wystąpiły u nich zaburzenia kontroli impulsów.

W oparciu o te wyniki autorzy zalecają „ścisłe monitorowanie pacjentów – szczególnie tych z zaburzeniami kontroli impulsów – w każdym przypadku odstawienia agonistów dopaminy.” Ponadto zalecają, aby lekarze „zdecydowanie rozważyli możliwość odstawienia agonistów dopaminy natychmiast po wystąpieniu zaburzeń kontroli impulsów, ponieważ duża łączna ekspozycja na agonistów dopaminy wydaje się zwiększać ryzyko i nasilenie DAWS oraz zmniejszać szansę na skuteczne odstawienie agonistów dopaminy i ustąpienie zaburzeń kontroli impulsów.”
„DAWS był zwykle błędnie interpretowany jako niedoleczenie lub zużycie końcowej dawki, ale we wszystkich przypadkach okazał się być oporny na lewodopę, utrzymując się nawet wtedy, gdy pacjenci byli w stanie włączonym i / lub wyraźnie overmedicated,” stwierdzili badacze. „Rzadziej objawy były interpretowane jako pierwotne zaburzenie psychiczne. We wszystkich przypadkach objawy czasowo korelowały z odstawieniem agonisty dopaminy i szybko i selektywnie ustępowały po zastąpieniu agonisty dopaminy, co jest zgodne z zespołem odstawienia specyficznym dla danego leku.”

Badacze przeprowadzili swoje retrospektywne badanie kohortowe w grupie 93 nieobciążonych pacjentów z chorobą Parkinsona. Systematyczny przegląd dokumentacji został wykorzystany do zidentyfikowania wszystkich przypadków DAWS, zdefiniowanych jako „ciężki, stereotypowy zespół objawów fizycznych i psychologicznych, które korelują z odstawieniem agonisty dopaminy w sposób zależny od dawki, powodują klinicznie istotny niepokój lub dysfunkcję społeczną/zawodową, są oporne na lewodopę i inne leki stosowane w chorobie Parkinsona i nie mogą być wyjaśnione przez inne czynniki kliniczne”. Uczestnicy z DAWS byli porównywani z tymi z kohorty, którzy przeszli niezakłócone odstawienie agonistów dopaminy.

Czterdziestu pacjentów (43%) było leczonych agonistą dopaminy, a 26 (28%) miało swojego agonistę dopaminy zwężonego podczas rutynowej opieki nad pacjentem. Obecność zaburzeń kontroli impulsów (takich jak kompulsywne jedzenie, kompulsywne kupowanie, patologiczny hazard i hiperseksualność), które są znanym działaniem niepożądanym agonistów dopaminy, była najczęstszą przyczyną zmniejszenia ich dawki, występującą u 15 osób (38% leczonych agonistą dopaminy i 58% tych, którym zmniejszono dawkę agonisty dopaminy). Hiperinsomnia, psychozy, dezorientacja, zaburzenia poznawcze, zawroty głowy, niedociśnienie ortostatyczne i obrzęki obwodowe były innymi podawanymi powodami zmniejszenia dawki leku. Według badaczy u 13 uczestników odstawiono agonistę dopaminy, a u 13 zmniejszono jego dawkę, przy czym u wszystkich doszło do kompensacyjnego zwiększenia dawki lewodopy.

Wśród 26 uczestników, którym zmniejszono dawkę leku, u pięciu (19%) rozwinął się DAWS, ze stereotypowymi objawami, które obejmowały lęk, ataki paniki, depresję, dysforię, pobudzenie, bezsenność, uogólniony ból i głód narkotyków, między innymi. „We wszystkich przypadkach wystąpienie tych objawów korelowało z rozpoczęciem zmniejszania dawki agonisty dopaminy, a nasilenie objawów zwiększało się wraz ze stopniowym zmniejszaniem dawki” – relacjonują autorzy badania.

-Colby Stong

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.