Articles

Afbouwen van Parkinson-medicijn kan leiden tot ernstige ontwenningsverschijnselen

Het verlagen van de dosering van dopamine-agonisten kan leiden tot ernstige invaliditeit bij sommige patiënten met de ziekte van Parkinson, volgens een studie in de januari Archives of Neurology.

Patiënten die het onttrekkingssyndroom van dopamine-agonisten (DAWS) ervaren, hebben symptomen die vergelijkbaar zijn met de symptomen die gepaard gaan met ontwenning van andere psychostimulerende drugs zoals cocaïne. Deze symptomen omvatten angst, paniekaanvallen, agorafobie, depressie, dysforie, vermoeidheid, pijn en hunkeren naar drugs, en worden niet verlicht door levodopa of andere medicijnen voor de ziekte van Parkinson, meldden Christina A. Rabinak, BSE, en Melissa J. Nirenberg, MD, PhD, van de afdeling Neurologie en Neurowetenschappen, Weill Cornell Medical College, in New York City.
Alle patiënten die DAWS ervoeren, hadden impulscontrolestoornissen op de basislijn. Een premorbide geschiedenis van angst was aanwezig bij vier van deze deelnemers, twee hadden een depressie gehad, drie hadden eerder gerookt, en twee hadden marihuana gebruikt. Patiënten met DAWS hadden hogere baseline dopamine agonist doses en een grotere cumulatieve blootstelling aan dopamine agonisten. Patiënten met DAWS hadden ook “aanzienlijk lagere” Unified Parkinson’s Disease Rating Scale (UPDRS) motorische scores dan degenen zonder, hoewel ze een vergelijkbare ziekteduur en vergelijkbaar totaal dopaminerge medicatiegebruik hadden; de onderzoekers speculeren daarom dat patiënten die vatbaar zijn voor DAWS een relatief goedaardig motorisch fenotype kunnen hebben.

“De klinische manifestaties van DAWS waren zeer stereotiep en leken sterk op andere psychostimulant onttrekkingssyndromen, met prominente psychiatrische (angst, paniekaanvallen, dysforie, depressie, agitatie, prikkelbaarheid, vermoeidheid) en autonome (orthostatische hypertensie, diaphorese) manifestaties,” verklaarden de onderzoekers. “Levodopa, andere Parkinson-medicatie, antidepressiva, anxiolytica en psychotherapie boden geen baat bij het verminderen van DAWS-symptomen.” Vanwege de ernst van hun DAWS-symptomen waren drie proefpersonen nooit in staat om te stoppen met de dopamine-agonist en ervoeren ze impulscontrolestoornissen.

Op basis van deze bevindingen bevelen de auteurs “nauwlettend toezicht op patiënten – met name die met impulscontrolestoornissen – aan wanneer dopamine-agonisten worden teruggetrokken.” Bovendien bevelen ze aan dat artsen “sterk overwegen dopamine-agonisten af te bouwen zodra impulscontrolestoornissen zich ontwikkelen, omdat hoge cumulatieve blootstelling aan dopamine-agonisten het risico en de ernst van DAWS lijkt te verhogen en de kans op succesvolle stopzetting van de dopamine-agonist en het oplossen van impulscontrolestoornissen lijkt te verminderen.”
“DAWS werd meestal verkeerd geïnterpreteerd als ondermedicatie of het afslijten van de dosis, maar in alle gevallen bleek het refractair te zijn voor levodopa, aanhoudend zelfs wanneer patiënten in de aan-stand waren en/of duidelijk overmediceerd waren,” verklaarden de onderzoekers. “Minder vaak werden de symptomen geïnterpreteerd als een primaire psychiatrische stoornis. In alle gevallen correleerden de symptomen in de tijd met de ontwenning van dopamine-agonisten en verdwenen ze snel en selectief met de vervanging van dopamine-agonisten, consistent met een drug-specifiek onttrekkingssyndroom.”

De onderzoekers voerden hun retrospectieve cohortstudie uit bij 93 niet-demente patiënten met de ziekte van Parkinson. Systematische beoordelingen van dossiers werden gebruikt om alle gevallen van DAWS te identificeren, gedefinieerd als een “ernstige, stereotiepe cluster van fysieke en psychologische symptomen die op een dosisafhankelijke manier correleren met de ontwenning van dopamine-agonisten, klinisch significant leed of sociale/beroepsmatige disfunctie veroorzaken, refractair zijn aan levodopa en andere geneesmiddelen voor de ziekte van Parkinson, en niet kunnen worden verklaard door andere klinische factoren”. Deelnemers met DAWS werden vergeleken met die in het cohort die een ongecompliceerde ontwenning van dopamine-agonisten ondergingen.

Veertig patiënten (43%) werden behandeld met een dopamine-agonist, en bij 26 (28%) werd hun dopamine-agonist afgebouwd tijdens de routine patiëntenzorg. De aanwezigheid van een impulscontrolestoornis (zoals dwangmatig eten, dwangmatig kopen, pathologisch gokken en hyperseksualiteit), een bekende bijwerking van dopamine-agonisten, was de meest voorkomende reden voor het verlagen van hun dosering, en kwam voor bij 15 proefpersonen (38% van degenen die werden behandeld met een dopamine-agonist en 58% van degenen die hun dopamine-agonist lieten verlagen). Hyperinsomnia, psychose, verwardheid, cognitieve stoornissen, duizeligheid, orthostatische hypotensie, en perifeer oedeem waren andere redenen die werden gegeven voor het verminderen van de dosering. Bij dertien deelnemers werd de dopamine-agonist gestaakt, en bij dertien deelnemers werd de dosering verlaagd, alle met compenserende verhogingen van de levodopedodosering, aldus de onderzoekers.

Onder de 26 proefpersonen bij wie de dosering werd verlaagd, ontwikkelden vijf (19%) DAWS, met stereotiepe symptomen zoals angst, paniekaanvallen, depressie, dysforie, agitatie, slapeloosheid, gegeneraliseerde pijn en hunkeren naar drugs, onder andere. “In alle gevallen was het begin van deze symptomen gecorreleerd met het begin van de dopamine agonist taper, en de ernst van de symptomen nam toe met toenemende dosisverlagingen,” rapporteerden de auteurs van de studie.

-Colby Stong

Laat een antwoord achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd.